Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie

W dniach 8-9-10 czerwca 2018 roku w Tczewie odbył się już XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Tegorocznym organizatorem zlotu był Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie. W zlocie udział wzieło 50 szkół z całej Polski noszących imię tego wielkiego pisarza, łącznie ponad 250 uczestników, uczniów i nauczycieli.  Tegoroczny Zlot rozpoczął się w piątek 8 czerwca uroczystą gala inaugurującą tegoroczny Zlot. Uroczystość uświetniły wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów ZSBiO w Tczewie. Podczas gali nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego. Drugiego dnia Zlotu uczestnicy zwiedzili Starówkę Gdańska a następnie popłynęli statkiem do Gdyni, gdzie zwiedzili Miasto i port. Wieczorem odbył się piknik podczas którego , zgodnie z wieloletnią tradycją, nastąpiło uroczyste przekazanie flagi Zlotu przyszłorocznym organizatorom. Trzeciego dnia Zlotu została odprawiona Msza Święta w intencji ś.p. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu.

Podczas Zlotu Powiat Łukowski reprezentował Sekretarz Powiatu Łukowskiego Jerzy Siwiec, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski oraz Anna Cybulska żona wieloletniego dyrektora muzeum Antoniego Cybulskiego. Na imprezie nie zabrakło również ważnych gości min. prawnuczki Henryka Sienkiewicza - Anny Dziewanowskiej i aktorki Ewy Wiśniewskiej - niezastąpionej Kurcewiczowej z "Ogniem i Mieczem".

Przypomnijmy, że historia Zlotów jest długa, a pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia był ś.p. Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pierwszy Zlot odbył się właśnie w Woli Okrzejskiej, miejscu, gdzie w 1846 r. urodził się nasz wielki Polak, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla. W kolejnych latach Zloty Braci Sienkiewiczowskiej odbywały się w różnych miejscach Polski.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Senator RP - Antoni Szymański, Starosta Tczewski - Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Tczewa - Mirosław Pobłocki, a także Starosta Łukowski - Janusz Kozioł i obecny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Maciej Cybulski.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.zsbio.tcz.pl